As some of you have already seen, I'm running a series of tournaments, with the winners getting a chance in this grand finale. The winner of tourney 1 may choose whichever of the 64 slots he wants, winner of tourney 2 has pick of the remaining slots, etc. Here is that Grand Finale Bracket
Ages District: player 1 vs. 2, Age of Merchants, Manual, Sequential, Escalating, Unlimited, Foggy
Ages District: dazza2008 vs. 4, AoR 1, Manual, Sequential, Escalating, Unlimited, Foggy
Fantasy District: player 5 vs. 6, Midgard, Manual, Sequential, Escalating, Unlimited, Sunny
Fantasy District: player 7 vs. 8, Draknor, Manual, Sequential, Escalating, Unlimited, Sunny
Fog District: player 9 vs. 10, Arctic, Auto, Sequential, Flat Rate, Chained, Foggy
Fog District: player 11 vs. 12, Iberia, Auto, Sequential, Flat Rate, Chained, Foggy
Manual District: player 13 vs. 14, Imperium Romanum, Manual, Sequential, Escalating, Unlimited, Sunny
Manual District: player 15 vs. 16, Puget Sound, Manual, Sequential, Escalating, Unlimited, Sunny
North America District: player 17 vs. 18, Mexico, Auto, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
North America District: player 19 vs. 20, Canada, Auto, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
Landmass District: player 21 vs. 22, South America, Auto, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
Landmass District: player 23 vs. 24, Asia, Auto, Sequential, Flat Rate, Chained, Sunny
USA West District: player 25 vs. 26, USA Rockies, Auto, Sequential, Flat Rate, Chained, Sunny
USA West District: player 27 vs. 28, USA Southwest, Auto, Sequential, Flat Rate, Chained, Sunny
USA East District: Jessamine vs. 30, USA Great Lakes, Auto, Sequential, Flat Rate, Chained, Sunny
USA East District: player 31 vs. 32, USA Southeast, Auto, Sequential, Flat Rate, Chained, Sunny
Unite District: player 33 vs. 34, Supermax, Auto, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
Unite District: player 35 vs. 36, Middle Ages, Auto, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
Rail District: player 37 vs. 38, Rail Europe, Manual, Sequential, Flat Rate, Chained, Sunny
Rail District: player 39 vs. 40, Rail Africa, Manual, Sequential, Flat Rate, Chained, Sunny
Spooky District: player 41 vs. sandman175, Monsters, Auto, Sequential, Flat Rate, Unlimited, Foggy
Spooky District: player 43 vs. 44, 8 Thoughts, Auto, Sequential, Flat Rate, Unlimited, Foggy
Unreal District: player JustJester vs. 46, Poker Club, Auto, Sequential, Flat Rate, Chained, Sunny
Unreal District: player 47 vs. 48, Woodboro, Auto, Sequential, Flat Rate, Chained, Sunny
Nuclear District: player 49 vs. 50, Duck and Cover, Auto, Sequential, Nuclear, Unlimited, Sunny
Nuclear District: player 51 vs. 52 USApocalypse, Auto, Sequential, Nuclear, Unlimited, Sunny
No Spoils District: player 53 vs. 54, WWI Ottoman Empire, Auto, Sequential, No Spoils, Chained, Sunny
No Spoils District: player 55 vs. 56, WWII Poland, Auto, Sequential, No Spoils, Unlimited, Sunny
Out of This World District: player 57 vs. 58, Atlantis, Manual, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
Out of This World District: player 59 vs. 60, Solar System, Manual, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
Freestyle District: player 61 vs. 62, Balkan Peninsula, Auto, Freestyle, Escalating, Chained, Sunny
Freestyle District: player 63 vs. 64, Archipelago, Auto, Freestyle, Flat Rate, Chained, Sunny
Ages District Round 2: Winners of Round 1, AoR3, Manual, Sequential, Escalating, Unlimited, Foggy
Fantasy District Round 2: Winners of Round 1, Discworld, Manual, Sequential, Escalating, Unlimited, Sunny
Fog District Round 2: Winners of Round 1, Das Schloss, Auto, Sequential, Flat Rate, Chained, Foggy
Manual District Round 2: Winners of Round 1, Oasis, Manual, Sequential, Escalating, Unlimited, Sunny
North America District Round 2: Winners of Round 1, North America, Auto, Sequential, Flat Rate, Chained, Sunny
Landmass District Round 2: Winners of Round 1, Australia, Auto, Sequential, Flat Rate, Chained, Sunny
USA West District Round 2: Winners of Round 1, USA West, Auto, Sequential, Flat Rate, Chained, Sunny
USA East District Round 2: Winners of Round 1, USA New England, Auto, Sequential, Flat Rate, Chained, Sunny
Unite District Round 2: Winners of Round 1, Poison Rome, Auto, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
Rail District Round 2: Winners of Round 1, Rail Australia, Manual, Sequential, Flat Rate, Chained, Sunny
Spooky District Round 2: Winners of Round 1, Halloween Hollows, Auto, Sequential, Flat Rate, Unlimited, Foggy
Unreal District Round 2: Winners of Round 1, King of the Mountains, Auto, Sequential, Flat Rate, Chained, Sunny
Nuclear District Round 2: Winners of Round 1, Arms Race, Auto, Sequential, Nuclear, Unlimited, Sunny
No Spoils District Round 2: Winners of Round 1, American Civil War, Auto, Sequential, No Spoils, Chained, Sunny
Out of This World District Round 2: Winners of Round 1, Lunar War, Manual, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
Freestyle District Round 2: Winners of Round 1, Ireland, Auto, Freestyle, Flat Rate, Chained, Sunny
Conquest Region Semifinal 1: Winner Ages District vs. Winner Fantasy District, Peloponnesian War, Manual, Sequential, Escalating, Chained, Foggy
Conquest Region Semifinal 2: Winner Fog District vs. Winner Manual District, Feudal War, Manual, Sequential, Escalating, Chained, Foggy
Continent Region Semifinal 1: Winner North America District vs. Winner Landmass District, Oceania, Auto, Sequential, Escalating, Unlimited, Sunny
Continent Region Semifinal 2: Winner USA West District vs. Winner USA East District, Europe, Auto, Sequential, Escalating, Unlimited, Sunny
Giant Region Semifinal 1: Winner Unite District vs. Winner Rail District, World 2.1, Auto, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
Giant Region Semifinal 2: Winner Spooky District vs. Winner Unreal District, Conquer Man, Manual, Sequential, Escalating, Unlimited, Sunny
War Region Semifinal 1: Winner Nuclear District vs. Winner No Spoils District, 13 Colonies, Auto, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
War Region Semifinal 2: Winner Out of This World District vs. Winner Freestyle District, WWII Western Front, Auto, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
Conquest Region Final: Winners of Semifinal Matches, AoR 2, Manual, Sequential, Escalating, Unlimited, Foggy
Continent Region Final: Winners of Semifinal Matches, Africa, Auto, Sequential, Escalating, Unlimited, Sunny
Giant Region Final: Winners of Semifinal Matches, Hive, Auto, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
War Region Final: Winners of Semifinal Matches, Europe 1914, Manual, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
Semifinal 1: Winner Conquest Region vs. Winner Continent Region, USA, Auto, Sequential, Escalating, Unlimited, Sunny
Semifinal 2: Winner Giant Region vs. Winner War Region, Space, Auto, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
Championship: Semifinal 1 vs. Semifinal 2, Classic, Auto, Sequential, Escalating, Chained, Sunny
Info about tourneys in series
Tourney 1: Board Games
http://www.conquerclub.com/forum/viewtopic.php?f=91&t=137339 - FINISHED (sandman175 claims spot 42)
Tourney 2: Doubles Marathon
http://www.conquerclub.com/forum/viewtopic.php?f=91&t=137341 - FINISHED (dazza2008 claims spot 3)
Tourney 3: Don't Be Last!
http://www.conquerclub.com/forum/viewtopic.php?f=91&t=138902 - FINISHED (Jessamine claims spot 29)
Tourney 4: Win Some, Lose Some
http://www.conquerclub.com/forum/viewtopic.php?f=91&t=139750 - FINISHED (JustJester claims spot 45)
Tourney 5: Age of Realms Challenge
http://www.conquerclub.com/forum/viewtopic.php?f=90&t=140802 - in Phase 3 of 3 (4/48 remain)
Tourney 6: Assassination Station
http://www.conquerclub.com/forum/viewtopic.php?f=90&t=142682 - in Round 2 of 4 (15/36 remain)
Tourney 7: Conquer-Tac-Toe
http://www.conquerclub.com/forum/viewtopic.php?f=90&t=144905 - in Round 2 of 4 (6/16 remain)
Tourney 8: Fighting the Fog
http://www.conquerclub.com/forum/viewtopic.php?f=90&t=145733 - in Round 3 of 5 (8/32 remain)
Tourney 9: Elements Battle
http://www.conquerclub.com/forum/viewtopic.php?f=90&t=146824 - in Round 12 of X (20/24 remain)
Tourney 10: Escalating Time!
http://www.conquerclub.com/forum/viewtopic.php?f=90&t=147434 - in Round 7 of 21 (36/36 remain)
Tourney 11: Around the Robin
http://www.conquerclub.com/forum/viewtopic.php?f=90&t=149363 in Round 2 of 10 (32/36 remain)
Tourney 12: Ricky Bobby
http://www.conquerclub.com/forum/viewtopic.php?f=90&t=151512 - in Game 4 of X (36/36 remain)
Tourney 13: Shine the Brightest -
http://www.conquerclub.com/forum/viewtopic.php?f=90&t=157403 - taking signups
Tourney 14: Ultimate Team Challenge - coming soon
Tourney 15: Terminator Tussle - coming soon
Tourney 16: Quarter Cap 1 - Indigo Battle!!!!
http://www.conquerclub.com/forum/viewtopic.php?f=90&t=157527MORE TO COME!!!
Sneak preview
Tourney 32: Quarter Cap 2: World Cup 2014
Bids by Player
sandman175 - 1 (OSA)
dazza2008 - 1 (The New Crusade)
Jessamine - 1 (Unaffiliated)
Just Jester - 1 (Unaffiliated)
Bids by Clan
OSA - 1
The New Crusade - 1
Unaffiliated - 2